Publikováno 5.3.2021

Na několika místech Ostravy vzniknou hmyzí domečky, navrhnou je u ostravští umělci

Jedním z připravovaných projektů, které by měly v Ostravě v tomto roce vzniknout, je projekt spolku Fiducia s názvem Hmyz je fajnovy!!! aneb Ostravský hmyzí mobiliář,který v rámci projektu postaví na několika místech v Ostravě umělecký hmyzí mobiliář.

Spolek Fiducia vypsal na hmyzí mobiliář veřejnou soutěž 

Postupně se na osmi místech Ostravy objeví osm velkých hmyzích domků, navržených osmi ostravskými umělci – architekty, designéry, sochaři a vizuálními tvůrci. Autoři budou vybráni odbornou porotou ve veřejné soutěži. Kromě velkého hmyzího domku navrhnou i sedm prototypů malých hmyzích domků. Na základě těchto prototypů vyrobí sedm hnízd vytvořených z malých hmyzích domků na fasádách domů či plotech – například v centru, v Porubě, v Hrabůvce či v Přívoze. Veřejnost si spolu s umělci jakožto lektory posléze vyrobí další stovky hmyzích příbytků na balkony či vlastní zahrady (předpoklad 50 malých domků na 1 dílnu). 

„Hmyzí domek nemusí mít jen obvyklou a tuctovou podobu, jakou známe z hobbymarketů. Naopak se s ním dá pracovat jako se zajímavým artefaktem, který kromě užitkové a vzdělávací funkce naplní rovněž roli estetickou. I v České republice již bylo realizováno několik uměleckých verzí hmyzích domků.“ řekla organizátorka Ilona Rozehnalová z klubu Fiducia.

Prototypy hmyzích domků navrhnou místní umělci

Ostrava má velmi silné zastoupení vynikajících výtvarných umělců, designérů, architektů a sochařů, řada z nich dosáhla celorepublikového uznání a všeobecného respektu, proto bychom chtěli vypsat veřejnou soutěž pro umělce působící v Ostravě či pocházející z Ostravy. Vítězní autoři vytvoří jednotlivé série Ostravského hmyzího mobiliáře. Vznikne originální kolekce hmyzích domků, která bude pro zdejší veřejný prostor přidanou hodnotou.

„Kromě edukační funkce a role související se záchranou hmyzu přinesou hmyzí domky a na ně navázaná edukační kampaň i propagaci ostravských osobností současného umění, designu a architektury. Do kampaně bude zapojena rovněž široká veřejnost formou dílen či soutěže o nejhezčí hmyzí domek.“

Vítězný návrh ze soutěže pro veřejnost bude realizován. Hmyzí domky jsou jednou z vhodných a účinných cest, jak pracovat s veřejným prostorem v kontextu zmírnění dopadu klimatických změn na jeho obyvatele (tedy nejen člověka, ale také živočichy a rostliny). Mohou fungovat v místech, kde není jiná možnost, jak hmyzu připravit přijatelné podmínky – například ve vnitroblocích, na náměstích, v parcích a dalších veřejných místech, kde by bylo jinak problematické ponechávat například zarostlé kouty. Velkou výhodou hmyzích domků je jejich bezpečnost – hmyzí domky osidluje pouze samotářský hmyz (včelky, vosičky, brouci ad.), který není vůči lidem agresivní, nerojí se – z těchto důvodů v posledních letech rychle roste jejich popularita a umístit je lze bez obav i na komunitní místa.

Proč chtít v Ostravě hmyzí domky?

Ostrava stejně jako další města se musí snažit nalézat vhodné způsoby, jak mírnit dopady klimatických změn na živočichy žijící v urbanizovaném prostoru, a to včetně hmyzu. Ukazuje se, že promyšlená a koncepční práce s veřejným prostorem se může stát účinným nástrojem, jak zmírnit dopady klimatických změn na živočichy ve městě, přičemž jednou z vhodných a odborníky preferovaných cest je právě vytváření hmyzích domků. Proč chtít hmyz ve městě a jak nám pomáhá? To se dozvíte v našem prvním edukačním videu s přírodovědcem Petrem Kočárkem.

Projekt Hmyz je fajnovy!!! aneb Ostravský hmyzí mobiliář je financován dotací Statutárního města Ostrava v rámci dotačního programu fajnOVY prostor.

Zdroj: Antikvariát a klub Fiducia